Oryginalne paszteciki dyniowe były daniem wytrawnym, nie słodkim deserem z jakim kojarzy nam się większość magicznych wypieków. Większość dań i deserów z książek J.K.Rowling opartych jest na tradycyjnej kuchni brytyjskiej, dlatego nie mogłam oprzeć się pokusie odszukania informacji o autentycznych pasztecikach. Poniżej garść informacji.
Prawdziwe cornish pasties, wywodzące się z Kornwalii, były przygotowane przez żony górników i rybaków jako danie obiadowe. Składały się z nadzienia mięsno-warzywnego (zwykle mięsa wołowego, ziemniaków, cebuli, pasternaku i rzepy) ukrytego w twardym cieście. Było to danie praktyczne i ekonomiczne – mięso było drogie, więc nie stanowiło całości potrawy, poza tym pierogi były zabierane do kopalni, więc mogły zostać zanieczyszczone. Paszteciki odgrzewano we wspólnym piecu, dlatego aby uniknąć pomyłki, kobiety umieszczały na każdym inicjały męża. Zjadało się tylko farsz, a ciasto wyrzucało jako swojego rodzaju daninę dla duchów kopalni. Przesądy mówią, że w ten sposób można było udobruchać złośliwe knockers/buccas, które pukają tam, gdzie można znaleźć drogocenne kruszce. Ponadto idealny pasztecik powinien przetrwać nienaruszony upadek w dół szybu kopalnianego! Dzisiaj receptury się zmieniły, ponieważ nie mamy potrzeby przygotowywania tak „trwałych” wypieków.
FARSZ:
- pół bardzo małej pieczonej do miękkości dyni bez pestek i skóry, mniej więcej 400 g miąższu po upieczeniu,
- 50 g masła,
- przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku,
- 1/2 szklanki startego sera cheddar lub więcej jeśli lubisz,
- sól i pieprz,
- 30 g łuskanych pestek dyni.
- jajko do posmarowania.
Dynię pokrój, wydrąż gniazdo nasienne za pomocą łyżki i potnij miąższ na 2 cm plastry. Ułóż je na papierze i upiecz do miękkości w rozgrzanym do temperatury 200 stopni piekarniku (potrwa to mniej więcej 20 minut). W tym czasie upraż na suchej patelni pestki. Z upieczonej dyni zdejmij skórę i rozgnieć ciepły miąższ z masłem na pure, a następnie wymieszaj z czosnkiem, serem i uprażonymi nasionami. Dopraw serowo-dyniową masę do smaku solą i pieprzem.
CIASTO:
- 1,5 szklanki (180 – 200 g) przesianej mąki,
- 125 g zimnego masła,
- łyżeczka soli,
- 3 lub 4 łyżki lodowatej wody.
Na stolnicy posiekaj bardzo dokładnie tłuszcz z mąką i solą, na końcu dodaj lodowatą wodę i krótko zagnieć. Uformuj kulę, rozpłaszcz ją, zawiń w folię i schowaj do lodówki. Powinno poleżeć tam co najmniej pół godziny. Ciasto rozwałkuj na grubość ok. 3 mm, na delikatnie oprószonej mąką stolnicy i wytnij koła (od talerzyka lub za pomocą foremki czy filiżanki). Farsz rozłóż równomiernie na wszystkie koła z ciasta. Zlep wszystkie pierogi i przenieś na blaszkę. Posmaruj rozmąconym jajkiem, zrób nożem po 3 małe nacięcia na wierzchu każdego, a potem piecz około 30 min w temperaturze 180 stopni, aż ciasto będzie złociste.
Uwaga! Dobrze sklej brzegi pasztecików. Ja tego nie zrobiłam zbyt dokładnie i farsz mi trochę „wykipiał”. Przyznam, że mimo tego wypadku, paszteciki były przepyszne :).
Poniżej znajdziesz przepis na paszteciki dyniowe z Harry’ego Pottera do wydruku. Pobierz dokument, a ułatwi Ci to sporządzenie listy zakupów!
Gorąco polecam ten przepis! Paszteciki są przepyszne!
Ile czasu mogą „leżeć” takie paszteciki? Chcę je zrobić na imprezę, czy mogę je upiec 3-4 dni wcześniej, czy to już zabije ich smak do czasu przyjęcia?
Wydaje mi się, że najlepiej smakują przez pierwsze 2 dni. U nas wszystkie zostały bardzo szybko skonsumowane zatem niestety nie miałam okazji przetestować czasu przydatności do spożycia.
U mnie leżały nawet tydzień i bym powiedziała, że smak „dojrzewa”, nawet lepszy jest.
Skad pochodzą te przepisy? Widziałam przepis na paszteciki z HP a w farszu była marchewka..
Hej!
W większości są mojego autorstwa (tak jak ten). Jeśli jest inaczej, zamieszczam taką informację w opisie.
Mnie osobiście niezbyt smakowały. ale mogę za to winić zbyt suchy farsz, ale mojej rodzince jak najbardziej smakowały, za to ciasto było super.