Kiedy wszyscy najedli się do syta, resztki po prostu zniknęły z talerzy, które znowu zalśniły czystością. W chwilę później pojawiły się desery: bloki lodów we wszystkich smakach, jakie można było sobie wymyślić, strucle jabłkowe, ciastka z owocami polane syropem, polane czekoladą eklerki, pączki nadziewane konfiturą, biszkopty z kremem, truskawki, marmoladki, ryżowy budyń…
Rowling J.K. (1997).Tiara Przydziału. W: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (s. 133). Poznań: Media Rodzina.
„When everyone had eaten as much as they could, the remains of the food faded from the plates, leaving them sparkling clean as before. A moment later the desserts appeared. Blocks of ice cream in every flavour you could think of, apple pies, treacle tarts, chocolate eclairs and jam doughnuts, trifle, strawberries, jelly, rice pudding…”
—Description.[src] (Sorcerer’s Stone 125).
Trifle to angielski deser składający się z kawałków ciasta biszkoptowego namoczonego w alkoholu (spirytus, wino, cherry) i przełożonego warstwami galaretki, kremu custard, oraz owoców, zwieńczony bitą śmietaną. W książkach o Harrym Potterze pojawia się aż trzykrotnie, za każdym razem z okazji świątecznego obiadu (podczas uczty bożonarodzeniowej w HP i Kamień Filozoficzny oraz HP i Komnata Tajemnic, a także na świątecznym obiedzie u Państwa Wesley’ów w HP i Zakon Feniksa).
Prawdopodobnie każdy jadł kiedyś tego rodzaju deser, ponieważ wariacji smakowych na jego temat powstało naprawdę mnóstwo. W czym tkwi sekret popularności tego przekładańca?
Przede wszystkim jest banalnie prosty w wykonaniu i tani – można wykorzystać czerstwe ciasto biszkoptowe, które nie zostało zjedzone w czasie świąt lub po prostu kupić gotowe biszkopty. Ponadto deser jest efektowny dzięki ułożonym starannie warstwom owoców oraz kremu a także… zwyczajnie pyszny! Składniki powinny „przegryźć się” jak w sałatce, biszkopt zmięknąć pod wpływem alkoholu, smaki nieco się pomieszać i mamy owocowo-kremową rozpustę.
Nie przedłużając, zapraszam na przepis!
Składniki na 6-8 małych pucharków trifle:
- około 90g małych, okrągłych biszkoptów lub innego ciasta biszkoptowego,
- 3 opakowania owocowych galaretek (u mnie: agrestowa, brzoskwiniowa i truskawkowa),
- dowolne owoce (u mnie: czerwone i zielone winogrona, morele),
- 100 – 150 ml śmietany kremówki do dekoracji,
- alkohol do nasączenia ciasta- najlepiej sherry (u mnie wiśniówka 60 ml),
- krem custard (przepis poniżej),
- dekoracyjne posypki/ słodkie dodatki (opcjonalnie).
Wykonanie:
- Galaretki rozpuść w zmniejszonej ilości wody – na jeden proszek wystarczy około 200 ml wody. Dzięki temu galaretka szybciej będzie się zsiadać i nie będziesz musiał/a długo czekać na deser.
- Biszkoptami wyłóż dna salaterek lub pucharków, skrop je alkoholem i pozostaw na chwilę, aż ciasto wchłonie płyn i zmięknie.
- Owoce umyj i pokrój na małe cząstki, aby łatwiej nabierało się deser łyżeczką. Układaj je partiami, będą się lepiej prezentowały. (Ja nacięłam małe morele na połówki, a większe na ćwiatki. To samo uczyniłam z winogronami).
- Zalej desery tężejącą galaretką. Możesz użyć kilku smaków galaretek i tworzyć kolorowe warstwy, jednak wtedy trzeba odczekać aż pierwsza warstwa zastygnie aby można było przelać kolejną. Na czas tężenia galaretki, umieść desery w lodówce.
- Przygotuj krem custard według przepisu poniżej.
- Na zastygniętą warstwę owocowo-galaretkową wyłóż krem custard i wyrównaj masę do brzegów pucharków.
- Bitą śmietanę ubij na sztywno i za pomocą rękawa cukierniczego, wyciśnij rozetkę na szczycie każdego z deserów. Udekoruj trifle wedle uznania (u mnie: kolorowa posypka, malinowe galaretki w posypce oraz okrągłe galaretki w czekoladzie).
CUSTARD CREAM – składniki:
- 200 ml mleka,
- 200 ml śmietany kremówki,
- 2 – 3 łyżki cukru pudru,
- ziarenka z 1 laski wanilii lub 1,5 łyżki ekstraktu waniliowego,
- 2 jajka L.
Wykonanie:
- Mleko oraz śmietankę przelej do garnka, wsyp łyżkę cukru pudru oraz ziarenka wanilii z całym strączkiem. Całość podgrzej do momentu aż mleko zacznie wrzeć. Następnie zdejmij rondelek z ognia i wyłów skórkę waniliową.
- W misce utrzyj żółtka z 2 łyżkami cukru pudru na jasny krem. Przelewaj do niego lekko przestudzone mleka. Rób to stopniowo – po parę łyżek i cały czas energicznie ubijaj masę, aby się nie zważyła. Następnie przelej całość do rondelka i przegrzej przez kilka minut na małym ogniu. Nie zapominaj o tym, aby cały czas mieszać. Sos powinien zgęstnieć, będzie miał konsystencję rzadkiego budyniu. Po ostudzeniu przechowuj go w lodówce. Warto też nakryć wierzch folią spożywczą, a dzięki temu nie zrobi się kożuch :).
3 uwagi do wpisu “TRIFLE – przepis na tradycyjny brytyjski deser”