Uczta była wspaniała, jak zwykle. Wielka Sala długo rozbrzmiewała rozmowami, śmiechem i szczękaniem noży i widelców. Po zaspokojeniu pierwszego głodu Harry, Ron i Hermiona zaczęli jednak z utęsknieniem wyczekiwać końca, bo bardzo chcieli porozmawiać z Hagridem. Wiedzieli, ile dla niego znaczy nominacja na nauczyciela (…).
W końcu, kiedy ostatnie kawałki dyniowego ciasta zniknęły z półmisków, Dumbledore oznajmił, że czas rozejść się do dormitoriów. Szybko skorzystali z ogólnego zamieszania i podeszli do stołu nauczycielskiego.Rowling J.K. (1999). Dementor. W: Harry Potter i Więzień Azkabanu (s.103). Poznań: Media Rodzina
Ciasto dyniowe to już klasyk, jeśli chodzi o przepisy z wykorzystaniem dyni.
Tym bardziej nie mogło jej zabraknąć w książkach o Harrym Potterze.
Przygotowałam ten wypiek w formie tarty, ponieważ książka nie zawiera dokładnego opisu ciasta. Zależało mi na tym, aby smaki były odpowiednio wyważone – nie za słodkie, ani zbyt wytrawne. Nie słodziłam niczym bitej śmietany, ale jeśli jesteś amatorem słodkości, możesz dodać podczas ubijania śmietany trochę cukru pudru.
Nie mam nic więcej do dodania prócz tego, że tarta jest przepyszna – idealne kruche ciasto, delikatny mus dyniowy i bita śmietana. Naprawdę, w 100% polecam!
Składniki na ciasto:
- 65 g cukru pudru,
- 180 g mąki pszennej,
- 65 g masła,
- 1 jajko i 1 żółtko,
- szczypta soli.
Składniki na nadzienie:
- 65 g cukru,
- 300 g musu z pieczonej dyni,
- 120 ml śmietany kremówki + 200 ml do dekoracji,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- 2 jajka
- 1 łyżeczka cynamonu.
Wykonanie:
- Dynię obierz, usuń gniazda nasienne i włókna. Pokrój ją na 2 cm kawałki i ułóż na papierze do pieczenia. Piecz dynię w temperaturze 200 stopni przez około 20 – 30 minut, aż będzie miękka i bez trudności wbijesz w nią widelec. Chwilę po wyjęciu z pieca, gdy dynia trochę ostygnie, obierz ją ze skóry i zblenduj na gładką masę.
- Na stolnicy posiekaj mąkę z masłem na kruszonkę. Dodaj cukier puder oraz sól i całość krótko zagnieć. Staraj się robić to szybko, aby nie rozgrzewać masła dłońmi. Możesz wszystkie składniki połączć w melakserze, wtedy ciasto będzie chłodne.
- Do kruszonki wbij jajka i wyrób ciasto. Uformuj z niego kulkę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej godzinę.
- Po schłodzeniu, wyjmij ciasto i rozwałkuj je na grubość ok. 3 mm. Staraj się nie dosypywać w trakcie pracy zbyt dużo mąki, aby ciasto nie było zbyt twarde. Przenieś rozwałkowany płat ciasta do formy wysmarowanej masłem i wysypanej niewielką ilością mąki (średnica 21 cm). Dociśnij ciasto do brzegów, a spód ponakłuwaj widelcem. Zakryj powierzchnię ciasta pergaminem i obciąż je np. fasolą czy kulkami ceramicznymi.
- Piecz ciasto w temperaturze 180 stopni przez 20 minut, potem zdejmij pergamin i dopiecz je przez około 5 minut. Pozostaw spód do przestygnięcia.
- Do purée z dyni dodaj pozostałe składniki nadzienia – cukier, jajka, mąkę ziemniaczaną i cynamon. Zmiksuj całość po raz kolejny i przelej masę na wystudzony spód tarty.
- Ciasto włóż do piekarnika i piecz je w temperaturze 180 stopni przez godzinę. W trakcie pieczenia warto sprawdzać czy wierzch ciasta nie jest zbyt ciemny – w razie potrzeby po 50 minutach przykryj je pergaminem.
- Gdy tarta będzie stygnąć, ubij pozostałe 200 ml śmietany kremówki na sztywo i po ostygnięciu ciasta, udekroj je bitą śmietaną.
Moja forma do tarty miała średnicę 21 cm.
Pobierz przepis w wersji PDF do wydruku, który ułatwi Ci sporządzenie listy zakupów:
Zrobiłam wcześniej i jest naprawdę przepyszna – i spód i wierzch! Nic dziwnego, że w Hogwarcie podawano taką tartę. Polecam 🙂
Dziękuję za komentarz i odtworzenie przepisu – mi również bardzo smakowała :).
Cieszę się, że smakowała. Dziękuję za podzielenie się komentarzem 🙂