Bath buns - bułeczki Hagrida

BATH BUNS, czyli bułeczki Rubeusa Hagrida

Bath Buns to drożdżowe bułeczki z mlekiem i ukrytym wewnątrz cukrem, który rozpuszcza się podczas pieczenia. Wierzch wypieku zdobi się mleczno-cukrową glazurą oraz kminkiem. Zapraszam na podstawowy przepis, który możecie urozmaicić bakaliami czy skórką pomarańczową.


-Po co ci to, Hagridzie? – zapytał Harry, wskazując na ubranie.
-Sprawa Hardodzioba przed Komisją Likwidacji Niebezpiecznych Stworzeń – odpowiedział Hargid. – W ten piątek. On i ja jedziemy razem do Londynu. Zamówiłem dwa łóżka w Błędnym Rycerzu…
Harry poczuł niemiłe ukłucie wyrzutów sumienia. Całkowicie zapomniał o procesie Hardodzioba, a sądząc po zakłopotanej minie Rona, on również. Zaaferowani Błyskawicą, zapomnieli też o swojej obietnicy opracowania linii obrony.
Hagrid nalał im herbaty i poczęstował słodkimi bułeczkami własnej roboty, ale woleli grzecznie odmówić, mając już bogate doświadczenie z jego domowymi wypiekami.
Rowling J.K. (1999). Złość Snape’a. W: Harry Potter i Więzień Azkabanu (s.287). Poznań: Media Rodzina.

“What are they for, Hagrid?” said Harry.
“Buckbeak’s case against the Committee fer the Disposal o’ Dangerous Creatures,” said Hagrid.
“This Friday. Him an’ me’ll be goin’ down ter London together. I’ve booked two beds on theKnight Bus. . . .”
Harry felt a nasty pang of guilt. He had completely forgotten that Buckbeak’s trial was so near, and judging by the uneasy look on Ron’s face, he had too.
They had also forgotten their promise about helping him prepare Buckbeak’s defense; the arrival of the Firebolt had driven it clean out of their minds.
Hagrid poured them tea and offered them a plate of Bath buns,
but they knew better than to accept; they had had too much experience with Hagrid’s cooking.

Bułeczki Bath buns pochodzą ze słynącego z wód geotermalnych miasta Bath w hrabstwie Somerset w Anglii. Rzymscy kolonizatorzy wybudowali w Bath łaźnie. Powszechnie twierdzono, że tamtejsze wody mineralne są lekarstwem na różnego rodzaju dolegliwości. Szczególną popularność Bath zyskało za czasów georgiańskich.

W 1728 roku do Bath przybył doktor William Oliver i z pomocą architekta Johna Wooda oraz Francuza Richarda Beau Nash zbudowali tam szpital. Doktor Oliver opracował recepturę na pyszne, słodkie bułeczki Bath Buns, które natychmiast pokochali jego pacjenci. Niestety, jak się później okazało, te kuszące, słodkie wypieki nie sprzyjały zdrowiu kuracjuszy. Leczący się na reumatyzm pacjenci tyli, zamiast stawać się sprawniejsi. Zmuszony do kulinarnych eksperymentów lekarz opracował inny, nieco mniej tuczący przepis na herbatniki. Ciastka te są produkowane i sprzedawane są do dzisiaj, jak zresztą bułeczki, które można nabyć w wielu miejscach w Anglii.


Bath buns - bułeczki Hagrida

Bath buns - bułeczki Hagrida


Składniki na bułeczki:
  • 250 ml mleka,
  • 20 g świeżych drożdży,
  • 450 g mąki chlebowej (np. Typu 750) + 2 łyżki mąki do rozczynu,
  • 60 g cukru (3 łyżki do ciasta i 2 łyżki do rozczynu),
  • 225 g masła w temperaturze pokojowej,
  • 1 łyżka kminku,
  • 12 kostek białego cukru,
  • 1 jajko,
  • 1 łyżeczka soli morskiej.
Składniki na glazurę i posypkę:
  • 1 łyżka mleka + 2 łyżki cukru (glazura),
  • 1 łyżka kminku + 4 kostki cukru rozdrobnione (do posypania bułeczek).

Wykonanie:
  1. Mleko delikatnie podgrzej w garnuszku – powinno być letnie. Rozpuść w nim pokruszone drożdże. Dodaj 2 łyżki cukru oraz 2 łyżki mąki, a następnie całość dobrze wymieszaj by pozbyć się grudek. Pozostaw rozczyn na 30 minut w ciepłym miejscu.
  2. W misce połącz mąkę, 3 łyżki cukru, sól. Masło pokrój na mniejsze kosteczki, dodaj je do suchych składników i za pomocą rąk lub miksera wypracowuj tłuszcz w mąkę, do momentu aż masa będzie przypominała strukturą bułkę tartą.
  3. Po pół godziny dodaj do rozczynu kminek, zamieszaj całość i przelej do kruszonki. Wyrabiaj ciasto rozciągając je i ugniatając przez 5 minut. Następnie przełóż je na delikatnie podsypaną mąką stolnicę i kontynuuj zagniatanie do momentu, aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Powinno to potrwać maksymalnie 10 minut.
  4. Gotowe ciasto przełóż do czystego naczynia, nakryj wilgotną ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1,5 godziny. Powinno w tym czasie podwoić swoją objętość.
  5. W tym czasie wyłóż blachę papierem do pieczenia. Kiedy upłynie wyznaczony czas – ciasto podziel na 12 równych części. Z każdej uformuj kulkę wkładając do środka bułeczki po jednej kostce cukru. Ułóż tak przygotowane bułeczki na blaszce. Ponownie je nakryj ściereczką i pozostaw na kolejne 30 minut do wyrośnięcia.
  6. Jajko rozbełtaj i posmaruj nim bułeczki. Piecz je przez 15 – 20 minut w temperaturze 190 stopni z termoobiegiem, do uzyskania złocistego koloru.
  7. W czasie kiedy bułeczki są w piekarniku przygotuj glazurę – podgrzej w rondelku mleko z cukrem i wymieszaj, aby cukier się rozpuścił. Posmaruj glazurą bułeczki od razu po wyciągnięciu ich z piekarnika, a następnie posyp kminkiem i kawałkami cukru. Podawaj gorące!

Nieco zmodyfikowany przepis pochodzi stąd.

Bath buns - bułeczki Hagrida


Poniżej znajdziesz przepis na bułeczki Hagrida w wersji PDF do wydruku. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to sporządzenie listy zakupów:

2 uwagi do wpisu “BATH BUNS, czyli bułeczki Rubeusa Hagrida

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.