Napar z tykwobulwy

NAPAR Z TYKWOBULWY / GURDYROOT INFUSION

Napar z tykwobulwy to owocowo-warzywne smoothie o przepięknym, intensywnym kolorze dla tych z Was, którzy cenią sobie zdrowe przepisy. 


Podszedł do tacy, którą Hermionie udało się złożyć na jednym z zagraconych stolików, gdzie chybotała się niebezpiecznie.
– Czy mogę państwu zaproponować napar z tykwobulwy? Domowej roboty. – Zaczął rozlewać do filiżanek gęsty, czerwony płyn, przypominający sok burakowy. – Luna jest za Dolnym Mostem, strasznie się ucieszyła, kiedy jej powiedziałem, że tu jesteście. Powinna wkrótce nadejść, chce nałowić tyle plumpek, żeby ugotować nam zupę. Proszę siadać i częstować się cukrem. – Zrzucił stos papierów z fotela, usiadł w nim, złożył obute w kalosze nogi jedna na drugą i zapytał: – Więc w czym mogę panu pomóc, panie Potter?
Rowling J. K. (2007). Ksenofilius Lovegood . W: Harry Potter i Insygnia Śmierci (s.417-418). Poznań: Media Rodzina

Napar z tykwobulwy / Gurdyroot infusion


Żeby przedstawić wam przepis na napar z tykwobulwy, wypadałoby najpierw powiedzieć parę słów na temat samej magicznej rośliny. Podobno tykwobulwa z wyglądu przypomina zieloną cebulę wypełnioną miąższem w kolorze buraka, a w smaku jest… paskudna.

Przynajmniej taką opinię wygłasza Hermiona po wypiciu tajemniczego napoju z tej rośliny podczas wizyty w domu Ksenofiliusa Lovegooda. Odwrotnego zdania jest oczywiście gospodarz. Podejrzewam, że popiera go również Luna, przekonana że tykwobulwy chronią przed plumpkami.

Cóż, to nieco zagmatwany temat. Komu więc wierzyć? Myślę, że to jest trochę tak jak z jedzeniem owoców i warzyw. Wszyscy wiemy, że są zdrowe, ale gdyby tak móc nie tyć od fast-foodów i słodyczy, wiele osób jadłoby je przez cały czas. Zapewniam jednak, że moja wersja naparu z tykwobulwy jest całkiem smaczna i na pewno może być uznana za witaminową bombę, więc warto wypróbować :).  Luna na pewno by nie pogardziła tego rodzaju koktajlem.


Napar z tykwobulwy / Gurdyroot infusion


Składniki:

  • 300 g buraków,
  • 300 g brzoskwiń lub nektarynek (2 duże sztuki),
  • 300 g śliwek,
  • opcjonalnie : 1/2 szklanki gorącej wody, miód lub cukier do smaku.

Wykonanie:

  1. Buraczki umyj i w skórce włóż do garnka z wodą. Gotuj je do miękkości (około 30-40 minut), a następnie obierz ze skórki.
  2. Brzoskwinie i śliwki umyj, pozbaw pestek i pokrój na kawałki.
  3. Zmiksuj razem wszystkie składniki na mus. Jeśli lubisz płynne smoothie, dodaj 1/2 szklanki wody i całość dobrze wymieszaj. W razie potrzeby dosłodź do smaku miodem lub cukrem. Koktajl możesz serwować od razu lub trochę go podgrzać i podać na ciepło.

Napar z tykwobulwy


Pobierz przepis w wersji PDF do wydruku, który ułatwi Ci sporządzenie listy zakupów:

pobierz-przepis-jako-pdf-ikona750

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.