Lizaki befsztykowe

LIZAKI BEFSZTYKOWE – BLOOD−FLAVOURED LOLLIPOPS

Zapraszam do zapoznania się i odtworzenia przepisu na krwiste lizaki befsztykowe – nie tylko dla Wampirów! 


Harry przepchał się przed tłum szóstoklasistów i w najdalszym kącie sklepu zobaczył tabliczkę z napisem: „Niezwykłe smaki”. Stali pod nią Ron i Hermiona, przypatrując się tacy z lizakami o barwie krwistych befsztyków.
-Och, nie, Harry się obrazi, to chyba przysmak dla wampirów – mówiła Hermiona.
-A co myślisz o tym? – zapytał Ron, podstawiając Hermionie pod nos słój z waniliowo-czekoladowymi karaluchami.
-O nie, stanowczo nie – powiedział Harry.
Ron o mało nie wypuścił słoja z rąk.
Rowling J.K. (1999). Mapa Huncfotów. W: Harry Potter i Więzień Azkabanu (s.208-209). Poznań: Media Rodzina.

Wykonanie lizaków befsztykowych nie jest trudne, ale warto użyć do ich przygotowania termometru cukierniczego. Jeśli go nie posiadasz, również możesz odtworzyć ten przepis, ale wymaga to nieco wyczucia. Podczas karmelizowania cukru i glukozy, trzeba sprawdzać czy jest już ona gotowa do przelania do foremek. Aby określić ten moment wystarczy nabrać na łyżeczkę cukrową masę i zanurzyć ją w zimnej wodzie. Jeśli mikstura momentalnie zastygnie, oznacza to, że jest gotowa i możesz zdjąć rondek z palnika.

Przydatnym gadżetem są formy do lizaków -od tych silikonowych lizaki odchodzą bez problemu, dlatego właśnie takie polecam. Jeśli nie posiadasz foremek możesz wylać niewielką ilość gorącej masy cukrowej na specjalną matę silikonową. Nie nada się tutaj papier do pieczenia. Z podanej ilość składników przygotował 4 naprawdę duże lizaki (o średnicy 7 cm i grubości 1 cm).


Lizaki befsztykowe


Składniki:

  • 100 ml płynnej glukozy,
  • 220 g cukru,
  • 30 ml wody,
  • 1 łyżeczka aromatu spożywczego o dowolnym smaku (u mnie truskawkowy),
  • czerwony barwnik spożywczy w żelu (może być również płynny).

Wykonanie:
  1. Zawczasu przygotuj formę silikonową do lizaków i zamocuj do niej patyczki. Jeśli nie posiadasz foremek, możesz wykonać lizaki o dowolnym kształcie wylewając po kilka łyżek gorącej masy cukrowej na matę i wtykając w nią patyczki (dopóki masa nie zastygła).
  2. W rondelku połącz wodę, cukier i glukozę. Podgrzewaj całość mieszając do czasu, aż cukier się rozpuści, a masa zagotuje.
  3. Następnie gotuj masę do momentu aż osiągnie temperaturę 160°C (hard-crack), a następnie zdejmij garnek z ognia i wstaw go do miski z lodowatą wodą, aby przerwać proces podgrzewania.
  4. Odczekaj około 20 sekund, dodaj aromat i całość wymieszaj. Musisz pracować szybko.
  5. Przelej tężejącą masę do foremek na lizaki. Za pomocą wykałaczki zanurzonej w barwniku spożywczym utwórz „krwiste” smugi na lizakach. Pozostaw całość do całkowitego stężenia.

Krwawe lizaki befsztykowe z Harry'ego Pottera


Poniżej znajdziesz przepis na Lizaki befsztykowe w formacie PDF do wydruku. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to sporządzenie listy zakupów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.