Eliksir Felix Felicis

ELIKSIR FELIX FELICIS (Płynne szczęście) – LIQUID LUCK

Przed Tobą przepis na jeden z najbardziej rozpoznawalnych eliksirów występujący w książkach o Harrym Potterze, czyli Felix Felicis! Bo kto by nie chciał choć raz spróbować płynnego szczęścia? Zapraszam!

-Panie profesorze, nie powiedział nam pan, co jest w tym – odezwał się Ernie Macmillan, wskazując mały, czarny kociołek stojący na biurku Slughorna.
Warzył się w nim z wesołym pluskiem eliksir barwy płynnego złota. Nad powierzchnię wyskakiwały jak złote rybki wielkie krople, choć ani jedna nie opadała na blat biurka.
-Oho – powiedział znowu Slughorn. Harry był pewny, że profesor wcale nie zapomniał o tym kociołku, ale dla większego efektu czekał, aż ktoś go o to zapyta.
-Tak. Ten. No cóż, panie i panowie, to jest bardzo dziwny eliksirem a jego nazwa brzmi Felix Felicis. Domyślam się – odwrócił się z uśmiechem, spoglądając na Hermionę, która głośno zaczerpnęła powietrza – że panna Granger wie, jakie jest działanie tego eliksiru?
-To płynne szczęście. Sprawia, że ma się szczęście! (…)
-Tak jest (…) to jeden z tych dziwnych, może nie najważniejszych, ale ciekawych eliksirów. Wyjątkowo trudno go uwarzyć, a pomyłka może drogo kosztować. Jeśli jednak zostanie uwarzony poprawnie, tak jak ten, sprzyja w osiąganiu sukcesów we wszystkich poczynaniach… w każdym razie póki działa.
Rowling J. K. (2005). Książę Półkrwi . W: Harry Potter i Książę Półkrwi (s.203-204). Poznań: Media Rodzina

 


Felix Felicis to eliksir wyjątkowy, ponieważ zapewnia pomyślność we wszystkich osiągnięciach osobie, która go spożyje. Jest jednak wywarem trudnym do uwarzenia (czas przygotowania to pół roku!) i zakazanym podczas egzaminów czy rozgrywek sportowych. Nie warto przesadzać i zażywać go zbyt często, ponieważ prowadzi to do lekkomyślności, a większych dawkach jest trujący. Cechami charakterystycznymi Płynnego Szczęścia jest jego piękny, złocisty kolor oraz drobne, złote kropelki-rybki skaczące nad powierzchnią wywaru. Felix Felicis został wynaleziony w XVI wieku przez Zygmunta Budge’a.

Nie obawiajcie się – moja wersja eliksiru nie wymaga półrocznego warzenia. Przygotowałam słodki syrop z miodu i pomarańczy, który nadaje się do słodzenia herbaty czy jako dodatek do różnego rodzaju drinków. Magiczny składnik stanowi złoty brokat jadalny (do kupienia w sklepach internetowych). Dzięki niemu płyn delikatnie mieni się w świetle i prezentuje się wyjątkowo. Specjalnie nie użyłam do przygotowania Felix Felicis alkoholu, abyście mogli wykorzystać syrop jako dodatek do napojów dla dzieci. Do dzieła!

Felix felicis


Składniki:
  • 350 g miodu wielokwiatowego,
  • sok i skórka z 1 pomarańczy,
  • 1 łyżeczka złotego brokatu jadalnego.

Wykonanie:
  1. Pomarańczę sparz wrzącą wodą, a następnie zetrzyj z niej skórkę i wyciśnij sok.
  2. Połącz w rondelku miód, sok z pomarańczy i skórkę pomarańczową. Podgrzewaj całość na średnim ogniu co jakiś czas mieszając. Kiedy miód zacznie wrzeć, zdejmij rondelek z ognia i pozostaw wywar do ostygnięcia.
  3. Płyn przecedź przez drobne sitko, aby pozbyć się skórki pomarańczowej.
  4. Do przestudzonego eliksiru dodaj brokat i całość jeszcze raz dobrze wymieszaj.

Eliksir Felix Felicis


Poniżej znajdziesz przepis na Felix Felicis w wersji PDF do wydruku. Mam nadzieję, że ułatwi Ci on sporządzenie listy zakupów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.