Tradycyjny brytyjski pudding Spotted Dick z rodzynkami, podany z waniliowo-śmietankowym sosem custard poleca się na dzisiejszy deser! Pycha!
Deszcz bębnił w wysokie, ciemne okna. Kolejny grzmot wstrząsnął szybami, a burzliwe niebo rozbłysło, oświetlając złote talerze, gdy zniknęły resztki pierwszego dania, a na stołach pojawiły się różne desery.
-Hermiono, placek owocowy z syropem! – zawołał Ron, machając ku niej ręką, by poczuła zapach. – Ja cię kręcę, zobacz! Czekoladowy przekładaniec!
Ale Hermiona spojrzała na niego zupełnie tak, jak profesor McGonagall, więc dał jej spokój.
Kiedy uporano się z deserami, i talerze, z których znikły ostatnie okruszki, zabłysły czystym złotem, ponownie powstał Albus Dumbledore. Wesoły gwar ucichł prawie natychmiast, słuchać było tylko wycie wiatru i bębnienie deszczu.
Rowling J. K. (2001). Turniej Trójmagiczny . W: Harry Potter i Czara Ognia (s.196-197). Poznań: Media Rodzina
The rain was still drumming heavily against the high, dark glass. Another clap of thunder shook the windows,
and the stormy ceiling flashed, illuminating the golden plates as the remains of the first course vanished and were replaced, instantly, with puddings.
“Treacle tart, Hermione!” said Ron, deliberately wafting its smell toward her. “Spotted dick, look! Chocolate gateau!”
But Hermione gave him a look so reminiscent of Professor McGonagall that he gave up.
When the puddings too had been demolished, and the last crumbs had faded off the plates,
leaving them sparkling clean, Albus Dumbledore got to his feet again.
The buzz of chatter filling the Hall ceased almost at once, so that only the howling wind and pounding rain could be heard.
Dzisiejszy wpis na temat puddingu o wdzięcznej nazwie Spotted Dick powinien Was zainteresować z dwóch powodów.
Pierwszym jest oczywiście zagadkowa, budząca śmiech nie tylko Brytyjczyków, nazwa deseru. Drugą sprawą jest fakt, że w polskim wydaniu książki pudding ten w ogóle się nie pojawia. Co najciekawsze, Polkowski nawet nie podejmuje się tłumaczenia nietypowej nazwy deseru czy – jak często ma to miejsce w innych książkach o Harrym – nie zmienia danej potrawy na inną. W Czarze Ognia Spotted Dick zastąpiono stwierdzeniem Rona „ja cię kręcę!”. Jestem trochę rozczarowana, że polscy czytelnicy nie dostąpili nawet szansy wyobrażenia sobie tego, co skrywa się pod nazwą Spotted Dick :).
Czym jest Spotted Dick?
Spotted Dick jest rodzajem puddingu, czyli gotowanego na parze lub w kąpieli wodnej ciasta, o delikatnej, gąbczasto-maślanej strukturze i słodkawym smaku z nutą cytryny. Ciasto samo w sobie nie jest specjalnie słodkie. Słodycz pochodzi z rodzynek i sosu custard, z którym najczęściej się go podaje.
Pierwsza receptura na Spotted Dick została odnaleziona w książce „The modern Housewife or ménagère” lub „Ménagère” Alexis Benoist Soyer z 1849 roku. Przepis był przekazywany z pokolenia na pokolenie więc można sądzić, że pudding wykonywano dużo wcześniej.
Skąd tak nieapetyczna nazwa?
Słowo spotted (ang. nakrapiany, cętkowany, łaciasty, plamisty) kojarzy się nam się z wyglądem ciasta, które jest wypełnione suszonymi owocami czy rodzynkami przez co wygląda jak nakrapiane wieloma plamami. Dick jest trudniej wyjaśnić, ale istnieje cała masa przypuszczeń, skąd słowo „dick” zagościło w nazwie. Znalazłam skojarzenia z biczem konnym, fartuchem, skrótem do „słownika”, policjantem, deklaracją i (oczywiście) penisem. Nie wydają mi się one jednak tak przekonywujące jak fakt, że samo słowo „pudding” z czasem skracano i z modyfikowano, najpierw powstał „puddick” a później pozostała już sama końcówka „dick”.
Znalazłam także informację, że w latach 40. XIX wieku „dick” był rodzajem twardego sera, podawanym z sosem melasowym (treacle sauce) i wtedy deser nazywano „tracle dick”, później dodano suszone owoce – najczęściej były to rodzynki, które nadały deserowi kropkowanego wyglądu. Czasami pudding ten pojawia się pod nazwą „Spotted Dog”. Jedna z historii utrzymuje, że pudding wynaleziono na cześć pewnego dalmatyńczyka o imieniu Dick, choć opowieść ta wydaje się mocno naciągana.
Spotted Dick ma swoje miejsce nie tylko w książkach o przygodach Harry’ego Pottera, ale także m.in. w „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa. Znajdziemy go w niżej cytowanym fragmencie książki:
„Hallo! A great deal of steam! the pudding was out of the copper. A smell like a washing-day! That was the cloth. A smell like an eating-house and a pastrycooks next door to each other, with a laundress next door to that. That was the pudding.”
Dzisiaj ten słynny brytyjski deser można kupić w zagranicznych supermarketach. Znajdziecie go w szczelnie zamkniętych w metalowych puszkach, ale zachęcam do przygotowania swojego puddingu w domu, ponieważ nie jest to trudne.
Składniki:
- 200 g mąki,
- 80 g cukru,
- 50 g masła,
- 50 g smalcu,
- skórka z 1 cytryny,
- 100 g rodzynek,
- 125 ml wody.
Wykonanie:
- Blaszkę wysmaruj dokładnie masłem – możesz użyć formy do babki lub kilku mniejszych kokilek. Kształt puddingu nie ma większego znaczenia. Ciasto będzie się gotowało w formie w kąpieli wodnej.
- Do miski przesiej mąkę, dodaj do niej wszystkie składniki poza wodą i dobrze wymieszaj. Zacznij palcami rozdrabniać tłuszcz wpracowując go w ciasto. Na tym etapie masa powinna przypominać drobną kruszonkę.
- Wlej do ciasta wodę i całość dobrze wymieszaj. Ciasto powinno być dość luźne i lepkie. Przełóż je do wysmarowanej tłuszczem formy.
- Blaszkę przykryj z wierzchu papierem do pieczenia, a następnie całość obwiń szczelnie folią spożywczą. Cała forma powinna być dokładnie nią zakryta. Możesz dodatkowo związać całość sznurkiem. Istotne jest to, aby woda, w której będziemy zanurzać formę z puddingiem nie przedostała się do środka wypieku.
- Tak przygotowaną paczuszkę wkładamy do garnka z wrzątkiem. Gorącej wody w garnku powinno być tyle, aby forma z ciastem była w niej zanurzona co najmniej do połowy. Najlepiej zostawić 2 cm przestrzeni od górnej krawędzi blaszki. Garnek przykrywamy pokrywką i gotujemy pudding przez 1,5 – 2 h do suchego patyczka (sprawdzaj w trakcie). Jeśli używasz małych kokilek czas ten będzie zdecydowanie krótszy (około 1 godziny). Przy większej formie musisz dać puddingowi więcej czasu.
- Kiedy pudding będzie gotowy, wyjmij blaszkę z wody i odstaw całość na 10 -15 minut. Po tym czasie możesz wyjąć pudding i przełożyć go na talerz. Podawaj Spotted Dick z waniliowym kremem custard.
Jedna uwaga do wpisu “PUDDING Z SOSEM CUSTARD / SPOTTED DICK WITH CUSTARD SAUCE”