Eggnog to kremowy napój pijany zwykle w czasie Świąt Bożego Narodzenia, przypominający nieco ajerkoniak. Podałam go z domowym sosem karmelowym i bitą śmietaną. Nie może być lepiej. Spróbuj!
Wielka Sala wyglądała naprawdę wspaniale. Pod ścianami stało kilkanaście okrytych śnieżnym puchem choinek, z sufitu zwieszały się grube festony ostrokrzewu i jemioły, padał zaczarowany śnieg, suchy i ciepły. Dumbledore odśpiewał z nimi kilka swoich ulubionych kolęd, a Hagrid promieniał coraz bardziej (i głośniej) z każdym pucharem gorącego wina z korzeniami i koglem-moglem.
Rowling J. K. (1998). Eliksir Wielosokowy. W: Harry Potter i Komnata Tajemnic (s.224-225). Poznań: Media Rodzina
The Great Hall looked magnificent. Not only were there a dozen frost-covered Christmas trees and thick streamers of holly and mistletoe crisscrossing the ceiling, but enchanted snow was falling, warm and dry, from the ceiling. Dumbledore led them in a few of his favorite carols, Hagrid booming more and more loudly with every goblet of eggnog he consumed.
Eggnog był serwowany w Hogwarcie podczas uczt bożonarodzeniowych. Wzmiankę o nim znajdziemy w drugiej części książki. Rubeus Hagrid raczy się tym napojem podczas wspólnego kolędowania i – jak pisze Rowling – z każdym kieliszkiem staje się głośniejszy. Rodzi to pytanie: czy dopuszczalnym było aby uczniowie szkoły spożywali okazjonalnie alkohol? Być może był on tylko podawany przy stole nauczycielskim? Taka odpowiedź wydaje się najrozsądniejsza.
Niemniej jednak nie jest to jedyna wzmianka o egg-nog. Napój pojawia się również w książce „Harry Potter i Książę Półkrwi”. Być może pamiętacie taką sytuację…
W Norze panuje błoga, świąteczna atmosfera. W powietrzu mieszają się smakowite zapachy pieczonego indyka, żurawiny oraz słodkich babeczek mince pies. Goście, najedzeni pysznościami przygotowanymi przez Panią Weasley, rozsiadają się wygodnie w miękkich, wysiedzianych fotelach. Gospodyni podgłaśnia magiczny radioodbiornik, by móc w spokoju odsłuchać utworu „Kociołek Pełen Miłości” autorstwa Celestyny Warbeck. Tkliwa piosenka irytuje Fleur Delacour, która nie może powstrzymać się od kąśliwych uwag względem kiczowatej piosenkarki. Atmosfera momentalnie gęstnieje. Napięcie rośnie. I już prawie, prawie dochodzi do otwartej walki między dwiema kobietami, gdy na scenie pojawia się… Artur Weasley niosący eggnog! Częstuje gości świątecznym napojem, odwracając uwagę zebranych od drażliwego tematu. Bohaterem staje się przepyszny brytyjski ajerkoniak.
Tak więc zapraszam Cię do przygotowania drinka, który ma moc zażegnywania sporów przy bożonarodzeniowym stole. Do dzieła!
Składniki na Eggnog (8-10 porcji):
- 480 ml pełnego mleka,
- 480 ml śmietany kremówki + 300 ml dodatkowo do dekoracji,
- 160 g cukru (podzielonego na części: 80g i 50g),
- 6 jajek (osobno żółtka i białka),
- 1 łyżeczka cynamonu, mielonego imbiru, gałki muszkatołowej, esencji waniliowej,
- 250-360 ml brandy lub ciemnego rumu*
- sos karmelowy.
*alkohol można pominąć w wersji dla dzieci, na jedną porcję przypada około 25-35 ml brandy/rumu.
Składniki na sos karmelowy (1 słoiczek):
- 170 ml śmietany kremówki,
- 190 g cukru,
- 70 ml wody,
- 25-30 g masła
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego.
Wykonanie napoju:
- Do rondelka z grubym dnem przelej mleko i śmietankę, wymieszaj i podgrzej całość.
- Żółtka i białka oddziel od siebie. Żółtka jaj ubij z 80g cukru na gładką, jasną masę.
- Powstały kogel-model wlewaj stopniowo do gotującego się mleka, cały czas ubijając, aby masa mikstura się nie zważyła. Możesz najpierw zahartować jajka, dolewając po łyżce ciepłego mleka, a dopiero później przelewając rozrzedzoną masę jajeczną do rondla.
- Podgrzewaj powstały krem przez kilka minut, aż osiągnie temperaturę 70°C, nie dopuszczaj do zagotowania.
- Białka ubij z 50g cukru na sztywną pianę bezową. Następnie wmieszaj ją delikatnie do ciepłego napoju, najlepiej za pomocą trzepaczki lub szpatułki.
- Pozostaw eggnog do ostudzenia, a następnie schłódź go w lodówce przez 2-3 godziny. W tym czasie przygotuj sos karmelowy i ubij pozostałą śmietanę (dodatkowe 300 ml).
Wykonanie sosu karmelowego:
- Cukier przesyp do rondla lub na patelnię i rozprowadź go równomiernie po całym dnie naczynia. Zalej go wodą i podgrzewaj na średnim ogniu do momentu, aż się całkowicie rozpuści.
- Zwiększ temperaturę i kontynuuj gotowanie przez około 10 minut, aż karmel stanie się bursztynowy i osiągnie temperaturę maksymalnie 170°C. Następnie zdejmij garnek z ognia, wlej śmietankę, masło oraz ekstrakt. Całość porządnie wymieszaj, aż sos stanie się gładki. W razie konieczności podgrzej go jeszcze przez 1 minutę cały czas mieszając drewnianą łyżką.
- Pozostaw sos do ostygnięcia, a następnie przelej go do słoiczka. Z czasem będzie gęstniał. Można przechowywać go w lodówce do około tygodnia.
Serwowanie:
Do schłodzonego napoju dodaj alkohol i wymieszaj (na jedną porcję przypadka 25-35 ml rumu lub brandy). Eggnog przelej do schłodzonych szklanek lub kieliszków, udekoruj wierzch bitą śmietaną oraz polej sosem karmelowym. Możesz dodatkowo posypać całość cynamonem lub świeżo startą gałką muszkatołową.
Witaj, przepis wygląda obłędnie. Mam pytanie jeśli chodzi o przyprawy, to po łyżeczce każdej, czy łyżeczka mieszanki tych przypraw?
Witaj, po łyżeczce z każdego rodzaju przyprawy :).
Witam
Ile czasu może stać taki eggnog w lodówce?
Gdzieś czytałam, że do miesiąca, ale byłabym ostrożniejsza i zużyła po schłodzeniu.
Witam
Czy nic się jemu nie stanie jeśli postoi ok tygodnia w lodówce wraz z białkami. Inne przepisy widziałam jak białka podajemy bezpośrednio przed podaniem.
Nie ryzykowałabym z tymi białkami.