Karaluchowy blok / Cockroach Clusters

KARALUCHOWY BLOK / KARALUCHY W SYROPIE / COCKROACH CLUSTERES

Karaluchowy blok lub karaluchy w syropie? To ta sama nazwa dla nietypowych słodyczy produkowanych przez Panią i Pana Flume. Zerknij jak je wykonać!


-A co o tym myślisz? – zapytał Ron, podstawiając Hermionie pod nos słój z waniliowo-czekoladowymi karaluchami.
-O nie, stanowczo nie – powiedział Harry.
Ron o mało co nie wypuścił słoja z rąk.
-Harry! – pisnęła Hermiona. – Co ty tu robisz? Jak… W jaki sposób…
-Uauu! – krzyknął Ron z głębokim podziwem. – Nauczyłeś się teleportacji?
-Nic z tych rzeczy! – Odpowiedział Harry i szeptem opowiedział im o Mapie Huncfotów.
Rowling J.K. (1999). Mapa Huncfotów. W: Harry Potter i Więzień Azkabanu (s.209). Poznań: Media Rodzina.

Cockroach Clusters są to słodycze, które można było nabyć w Miodowym Królestwie. W polskim tłumaczeniu książki znajdziemy je pod nazwami: Karaluchowy blok i Karaluchy w syropie. Z opisu tychże słodkości wiemy jedynie, że posiadają waniliowo-czekoladowy smak co stanowi motyw przewodni przepisu. Korzystamy tutaj z gotowych składników więc nie można nic zepsuć, ale klejenie każdego karalucha wymaga odrobiny cierpliwości. Ten przepis nada się doskonale na Halloween albo imprezę tematyczną.


Karaluchowy blok / Cockroach Clusters


Składniki:

– około 1/2 opakowania mini precelków (maksymalnie 80 g),
– 50 g gorzkiej czekolady,
– 60 g białej czekolady (połamanej w kostki i podzielonej na dwie części po 30 g) ,
– 50 g pekanów (około 30 sztuk),
– 50 g kremowego serka (np. mascarpone),
– 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
– dekoracyjna posypka w czarnym kolorze.


Wykonanie:
  1. W kąpieli wodnej rozpuść 30 g połamanej na kawałki białej czekolady, a kiedy będzie już płynna, wymieszaj ją porządnie z serkiem mascarpone i ekstraktem waniliowym. Krem wstaw do lodówki.
  2. Przygotuj podstawę karaluchów. Do jednego karalucha potrzebujesz niecałe dwa precelki – jeden precelek w całości będzie stanowił grzbiet i czułki, a drugi trzeba przepołowić i wykorzystać jedynie jedno „uszko” precelka. Policz ilość pekanów i przygotuj dokładnie tyle podstaw karaluchów ile masz orzechów – u mnie wyszło równo 30 sztuk.
  3. W kąpieli wodnej roztop połamaną na kawałki gorzką czekoladę. Na desce lub stolnicy rozłóż folię aluminiową i delikatnie spryskaj ją minimalną ilością oleju – będzie Ci potem łatwiej odkleić ciasteczka od folii.
  4. Kiedy gorzka czekolada będzie płynna, za pomocą małej łyżeczki przenieś na folię małe (około 1 cm- 1,5 cm), płaskie kleksy z gorzkiej czekolady (zachowaj między nimi odstępy). Na przygotowane czekoladowe kleksy ułóż precelki tak, aby się w niej zatopiły. Czekolada scali je i utworzy pełną podstawę każdego karalucha. Kiedy wszystkie precelki będą już ułożone na czekoladzie, całość wstaw do lodówki na 15 – 20 minut, aby czekolada całkowicie stężała.
  5. W tym czasie roztop pozostałą białą czekoladę w kąpieli wodnej (kolejne 30 g). Wyjmij ciasteczka z lodówki i na każde wysmaruj odrobiną waniliowego kremu.
  6. Czubek każdego orzecha zatop w białej czekoladzie i ułóż na precelki wysmarowane kremem. Ten biały fragment będzie stanowił głowę każdego karalucha.
  7. Na każdej główce karalucha ułóż po dwa czarne kamyczki cukrowe – będą tworzyły jego oczy. Kiedy udekorujesz w ten sposób wszystkie ciastka, wstaw je ponownie do lodówki na 15 minut. Karaluchowy blok przechowuj w lodówce.

Poniżej krok po kroku pokazuję pierwsze etapy przygotowania Karaluchowego bloku – zerknij, być może ułatwi Ci to klejenie ciasteczek!

Karaluchowy blok / Cockroach Clusters


Karaluchowy blok / Cockroach Clusters

Karaluchowy blok / Cockroach Clusters


Poniżej znajdziesz przepis na Karaluchowy blok w formacie PDF do pobrania. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to sporządzenie listy zakupów! 

Jedna uwaga do wpisu “KARALUCHOWY BLOK / KARALUCHY W SYROPIE / COCKROACH CLUSTERES

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.