Przed Tobą jeden z czterech tortów, który Harry otrzymał na swoje czternaste urodziny. Zdecydowałam, że będzie to urodzinowy tort wykonany przez Rona i jego wiodącym składnikiem będzie dynia. Dlaczego? Ponieważ dynia wydaje się być najbardziej magicznym składnikiem dostępnym mugolom. W połączeniu z delikatnym biszkoptem i bitą śmietaną smakuje wybornie. Spróbujesz?
Przywiązał Hedwidze list do nogi; podczas tej czynności ani drgnęła; najwidoczniej chciała pokazać, jak powinna się zachowywać prawdziwa sowa pocztowa.
-Jak wrócisz, będę u Rona, dobrze?
Uszczypnęła go pieszczotliwie w palec, załopotała miękko skrzydłami i wyleciała przez otwarte okno.
Harry patrzył na nią, póki nie zniknęła mu z oczu, a potem wczołgał się pod łóżko, uniósł obluzowaną deskę w podłodze i wyciągnął ze skrytki wielki kawał urodzinowego tortu. Siedząc na podłodze i zajadając się ciastem, rozkoszował się rozpierającym go szczęściem. Miał tort, podczas gdy Dudley musiał się zadowolić grejpfrutem, był słoneczny letni dzień, jutro miał opuścić Privet Drive, blizna przestała mu dokuczać, no i zobaczy finał mistrzostw świata w quidditchu.
Rowling J.K. (2000). Zaproszenie. W: Harry Potter i Czara Ognia (s.46). Poznań: Media Rodzina
Biszkopt przełożyłam domowym dżemem z dyni – świstoklik, a także bitą śmietaną i aksamitnym sosem karmelowym dla przełamania smaku.
Ja wiem, że każdy czarodziej swoją różdżkę chwali, ale ten mini torcik jest naprawdę udanym eksperymentem i pięknie się prezentuje :). Do przyozdobienia tortu użyłam świeżych kwiatów – aksamitek. Każdą końcówkę łodyżki okręciłam szczelnie folią, aby nie stykała się z kremem.
Radzę wziąć przykład z Harry’ego i zjeść bez wyrzutów sumienia wielki kawał urodzinowego tortu! 🙂
Składniki do przygotowania biszkoptu (tortownica o średnicy 16 cm):
- 3 jajka (oddzielnie białka i żółtka),
- 100 g cukru,
- 100 g mąki pszennej,
- 25 ml oleju,
- 30 ml mleka,
- szczypta soli,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- 3/4 łyżeczki octu jabłkowego.
Wykonanie:
- Białka ubij z octem na białą pianę – nie muszą być ubite całkiem na sztywno.
- Miksuj ubite białka dosypując partiami cukier. Masa powinna zmienić konsystencję na gęstszą – jak do bezy.
- Do białek wrzuć 3 żółtka i wymieszaj masę trzepaczką albo widelcem – nie używaj od tego momentu miksera.
- Następnie dodawaj stopniowo przesianą mąkę, cały czas delikatnie mieszając.
- Kiedy masa bedzie już zagęszczona mąką, dodaj olej, mleko, ekstrakt i sól. Po raz ostatni wymieszaj ciasto.
- Przelej masę do wyłożonej papierem tortownicy i piecz przez 35 minut w temperaturze 150 stopni z termoobiegiem, a następnie przez 3 minuty w temperaturze 170 stopni. Pozostaw biszkopt do ostygnięcia na kratce.
Uwagi: Po wlaniu masy do formy, możesz ją dodatkowo zamieszać widelcem i parę razy delikatnie uderzyć dnem tortownicy o blat, aby zbić bąbelki powietrza, które znajdują się wewnątrz ciasta.
Kiedy biszkopt wystygnie możesz delikatnie pomóc sobie nożykiem w odcięciu go od foremki i przewrócić ciasto na talerz.
Czas na sos…
Składniki do wykonania sosu karmelowego (cały słoiczek):
- 200 g cukru białego,
- 60g masła,
- 200 ml śmietany kremówki,
- 100 ml mleka,
- szczypta soli.
Wykonanie:
- Do rondelka wsyp cukier i podgrzewaj go na średnim ogniu, do momentu aż rozpuści się całkowicie i powstanie złocisto-brązowy karmel. Karmelu nie powinno się na tym etapie mieszać, jeśli jednak musisz, używaj drewnianej łyżki.
- Kiedy karmel będzie miał jednolitą, płynną konsystencję, bez grudek cukru, dodaj masło z solą i rozpuść je mieszając energicznie drewnianą łyżką. Wszystkie składniki, które dodajesz do gorącego karmelu będą powodować dość gwałtowną reakcję, więc się nie przestrasz, to całkowicie normalne, ponieważ różnica temperatur jest spora :).
- Po połączeniu tych składników czas na śmietanę i mleko – najlepiej przelać je do jednego naczynia, aby wlewać do karmelowej masy oba składniki równocześnie. Istotne jest to, aby robić to małymi etapami i cały czas mieszać sos. Mleko i śmietanka są dużo chłodniejsze niż zawartość rondla, dlatego cukier zacznie się krystalizować i będą powstawać grudki (to też jest normalne zjawisko). Kiedy tak się stanie, nie panikuj tylko podgrzewaj dalej masę, cały czas mieszając, a cukier znów się rozpuści.
- Podgrzewaj całość i mieszaj, do momentu aż sos stanie się gładki i przybierze odcień jasnego karmelu. Sos na początku jest dość płynny, więc odstaw go do całkowitego ostygnięcia, a wtedy zgęstnieje.
Uwagi: Z podanej ilości składników przygotujesz cały słoiczek sosu karmelowego. Myślę, że nie opłaca się wykonywać mniejszej ilości, bo sos jest pyszny i na pewno zostanie szybko zużyty.
Składniki na krem z bitej śmietany:
- 250 – 280 ml śmietany kremówki,
- 1,5 łyżki cukru pudru,
- 1 czubata łyżeczka żelatyny (rozpuszczona w odrobinie ciepłej wody),
- 1 łyżka soku z cytryny.
- Śmietanę ubij na sztywno, dodaj cukier puder i sok z cytryny. Całość zmiksuj do połączenia składników.
- Wlej do masy śmietanowej ostudzoną żelatynę i jeszcze raz dobrze wymieszaj krem, aby uniknąć grudek.
- Przełóż krem do rękawa cukierniczego albo rozłóż go równomiernie łyżką na każdym z biszkoptowych blatów.
Tutaj znajdziesz przepis na domowy dżem dyniowy – zużyjesz do ciasta maksymalnie dwa małe słoiczki o pojemności 200 ml. Z podanego przepisu przygotujesz 4 takie porcje.
Składamy torcik:
- Ostudzone blaty biszkoptu rozkrój poziomo na 2 blaty.
- Układaj blaty smarując je na przemian dżemem, bitą śmietaną i polewając karmelowym sosem. Przechowuj torcik w lodówce. Smacznego!
Jedna uwaga do wpisu “TORT URODZINOWY OD RONA / BIRTHDAY CAKE FROM RON”