Przepowiednia

PRZEPOWIEDNIA – PROPPHECY BALL (DIY)

Zapraszam do wypróbowania pomysłu na wykonanie szklanej kuli, będącej odpowiednikiem potterowskiej przepowieni ukrytej w Departamencie Tajemnic. Przekonaj się jakie to proste!

-Nadal nie rozumiem.
-Voldemort probował cię zabić, kiedy byłeś niemowlęciem, z powodu przepowiedni wygłoszonej krótko przed twoimi narodzinami. Wiedział o niej, ale nie znał jej pełnej treści. Chciał cię zabić, gdy byłeś niemowlęciem, wierząc, że w ten sposób spełnia warunki przepowiedni. Odkrył, na swoją zgubę, że się pomylił, kiedy zaklęcie, które miało cię zabić, odbiło się od ciebie i trafiło w niego. I dlatego, odkąd odzyskał swoje ciało, a zwłaszcza od czasu twojej niezwykłej ucieczki w ubiegłym roku, postanowił zrobić wszystko, by usłyszeć całą przepowiednię. To właśnie owa broń, której poszukiwał z taką determinacją od chwili swojego powrotu: wiedza o tym, jak ciebie zniszczyć (…).
-Przepowiednia się roztrzaskała – powiedział głucho Harry. – Wciągałem Neville’a po tych stopniach w… w tej sali z kamiennym łukiem… i rozdarła mu się szata… a ta kulka wypadła…
-To, co wtedy się roztrzaskało, było tylko zapisem przepowiedni przechowywanym w Departamencie Tajemnic. Ale przepowiednia została wygłoszona przed kimś i ta osoba wciąż ma sposób, by ją sobie dokładnie przypomnieć.
-Kto ją usłyszał? – zapytał Harry, choć czuł, że zna odpowiedź.
-Ja. Pewnej zimnej, deszczowej nocy, szesnaście lat temu, w tym pokoju nad barem w gospodzie Pod Świńskim Łbem (…).
Rowling J. K. (2002). Utracona przepowiednia . W: Harry Potter i Zakon Feniksa (s.916-917). Poznań: Media Rodzina

Przepowiednia z Harry'ego Pottera


W książkach o Harrym Potterze przepowiednie stanowiły sposób na zamknięcie w formie fizycznej wypowiedzianej przez jasnowidza przepowiedni o czyimś losie. Wypowiedzi wróżbiarzy zostawały zapisane w szklanych kulach i przechowywane w Sali Przepowiedni mieszjącej się w pilnie strzeżnym Departamencie Tajemnic. Dodatkowo magiczne kule były chronione silnymi zaklęciami, a zabrać ją mogły jedynie osoby, której przepowiednia dotyczyła bezpośrednio.  Tego rodzaju przepowiednię na temat losów Harry’ego i Voldemorta wygłosiła Profesor Sybilla Trelawney dwukrotnie – za piewszym razem w obceności Dumbledore’a (a także podsłuchującego Snape’a) , a za drugim razem przed samym Harrym, kiedy to nauczycielka zasnęła w trakcie egzaminowania go z wróżbiastwa. Mam nadzieję, że pamiętacie :).

Dziś robimy replikę przepowieni, która stanowi efektowny gadżet na imprezy związane z Harrym Potterem lub zabawy andrzejkowe. Kula mieni się przepięknie od drobinek brokatu, a wykonanie jej jest banalnie proste. Potrzebujcie tylko kilka gadżetów. Ja wszystkie znalazłam w sklepie Flying Tiger za grosze :).


 

Składniki:

Przepowiednia z Harry'ego Pottera - instrukcja krok po kroku

Wykonanie:

Przepowiednia z Harry'ego Pottera

  1. Do wody dodajemy niebieski barwnik spożywczy i dokładnie mieszamy. Użyłam barwnika firmy Wilton – ma bardzo intensywny, piękny chabrowy kolor. Nie żałujcie barwnika :).
  2. Do kuli na przyprawy dodajemy watę kosmetyczną porwaną na mniejsze kawałki i obsypujemy ją niebieskim brokatem. Zużyłam całą fiolkę brokatu. Ładujecie tyle waty, ile się zmieści.
  3. Zalewamy watę niebieską miksturą – do pełna.
  4. Jeśli Twoje szklane naczynie nie jest szczelne – tak jak moje, użyj mocnego kleju do posmarowania brzegów wieczka i krawędzi kuli. Zapobiegnie to wyciekaniu płynu ze środka przepowiedni. Posłużyłam się klejem Poxipol zgodnie z instrukcją na opakowaniu: pomieszałam odrobinę kleju z obu załączonych w opakowaniu tubek i rozmarowałam go na brzegach naczynia, a następnie przyłożyłam pokrywkę i pozostawiłam do zastygnięcia na 10 minut. Gotowe!

P.S. Jeśli chcesz możesz korek albo przykrywkę pofarbować na złoto lub w jakiś sposób ją ozdobić ;).


Efekt końcowy:

Przepowiednia z Harry'ego Pottera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.