Yorkshire Puddings

YORKSHIRE PUDDINGS

Nie jest naleśnikiem, nie zwą go omletem, a kształt ma muffinki – czym jest jedno z najbardziej popularnych dań kuchni brytyjskiej? Zapraszam na przepis i krótką notkę o Puddingu Yorkshire :).


Harry otworzył usta. Półmiski pełne były najróżniejszych potraw. Jeszcze nigdy nie widział tylu różnych rzeczy na jednym stole: befsztyki, pieczone kurczęta, kotlety schabowe i jagnięce, kiełbaski, bekony, steki, ziemniaki gotowane i pieczone, frytki, Pudding Yorkshire, strudle, marchewka, sosy, keczup i, nie wiedzieć czemu, miętówki.
Rowling J.K. (1997). Tiara przydziału. W: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (s.132). Poznań: Media Rodzina

Yorkshire Pudding to jedna z najbardziej popularnych brytyjskich potraw nic więc dziwnego, że pojawia się także na stołach uczniów Hogwartu.
W Wielkiej Brytanii świętuje się nawet „dzień yourkshire puddingu”, który przypada zawsze w pierwszą niedzielę lutego.

Pochodzenie tego przysmaku nie jest znane, ale jego nazwa pojawia się w książce kucharkiskiej Hannah Glase „The Art of Cookery Made Plain and Simple”
z 1747 roku. Obecnie yourkshire pudding piecze się w okrągłych foremkach (np. na muffiny, jak w przepisie poniżej), ale kiedyś używano większych, płaskich i prostokątnych form.

Yorkshire pudding nie stanowi całego dania – jest uniwersalną przystawką, podawaną do różnego rodzaju dań obiadowych zamiast ziemniaków, choć może też stanowić deser. Jestem wielką fanką czytania o pochodzeniu potraw z różnych rejonów świata zatem byłam nieco zawiedziona skromną ilością informacji o historii pochodzenia tegoż przysmaku.

Pojawienie się puddingów wiąże się okresem, kiedy mięso było trudniej dostępne i droższe, a mąka pszenna zyskiwała na popularności.
Trzeba było stworzyć uniwersalne, oszczędne potrawy, które zaspokoją głód bez potrzeby sięgania po kosztowne składniki. Brytyjscy kucharze postanowili upiec dwie pieczenie na jedynym ogniu – dosłownie! 🙂 Wymyślono zatem puddingi, czyli rodzaj ciasta naleśnikowego smażonego równocześnie z pieczonym mięsem. Myk polegał na tym, aby ciasto naleśnikowe wlać na odrobinę rozgrzanego tłuszczu i nad nim opiekać pieczeń w taki sposób, aby wytapiający się z niej gorący tłuszcz kapał na ciasto. Dzięki temu puddingi wyrastały rumiane, chrupkie i zyskiwały niepowtarzalny smak.

Podobno tak przygotowane puddingi stanowiły wraz z sosem pieczeniowym danie główne. Dopiero później podawano mięso z warzywami lub białym sosem, a ponieważ goście zwykle najadali się pierwszą potrawą, spożycie mięsa znacznie spadło. W uboższych rejonach pudding z sosem stanowił główny i jedyny posiłek.

W internecie znajdziecie bardzo dużo przepisów na yorkshire pudding. Ja skorzystałam z tego.


Yorkshire Puddings


Składniki:
  • 2 jajka klasy M,
  • 75 g mąki pszennej,
  • 200 ml mleka,
  • szczypta soli,
  • 4 łyżeczki smalcu do wysmarowania foremek.

Wykonanie:
  1. Mąkę przesiej do miski. Dodaj do niej sól, mleko i jajka.
  2. Całość wymieszaj za pomocą trzepaczki lub miksera, aż uzyskasz jednolitą masę, nieco gęstszą niż na naleśniki.
  3. Odstaw ciasto na co najmniej 2 godziny do lodówki. Można też zostawić masę na całą noc w lodówce, a piec puddingi dopiero następnego dnia.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu, dodaj do każdej z foremek na muffinki po pół łyżeczki smalcu. Autor przepisu używa smalcu, ponieważ nadaje się lepiej do smażenia czy pieczenia w wysokich temperaturach. Możecie też zastąpić go olejem roślinnym.
  5. Nagrzej piekarnik do temperatury 200 – 220ºC i włóż na kilka minut blaszkę z muffinami, aby tłuszcz wewnątrz się rozpuścił.
  6. Wyjmij foremki i do każdej wlej po kilka łyżek ciasta. Z podanej ilości składników uzyskasz 8 puddingów.
  7. Piecz yorkshire pudding przez 20 – 30 minut lub do momentu aż całkowicie się zarumienią. W czasie pieczenia nie otwieraj piekarnika.

Poniżej znajdziesz przepis na Yorkshire Puddings w wersji PDF do wydruku. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to sporządzenie listy zakupów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.