Przed Tobą przepis na bardzo świąteczny i niezwykle aromatyczny dodatek do bożonarodzeniowych wypieków, czyli mincemeat!
Mincemeat to popularne w Wielkiej Brytanii nadzienie do ciast i babeczek składające się z suszonych i kandyzowanych owoców, korzennych przypraw, alkoholu (brandy czy rumu), skórki i soku z cytrusów, łoju lub masła oraz orzechów i jabłek. Wszystkie składniki gotuje się razem do uzyskania słodkiej masy przypominającej marmoladę. Mincemeat używa się także do takich deserów jak pieczone jabłka. Moim zdaniem jest to jeden z najbardziej świątecznych zapachów i smaków, jakie możesz uzyskać w swojej kuchni, dlatego polecam wypróbować przepis :).
Moja receptura zawiera o połowę mniej cukru niż te, które widziałam w sieci, ale i tak mincemeat jest słodkie za sprawą kandyzowanych i suszonych owoców. Najbardziej popularnym alkoholem wykorzystywanym do mincemeat jest brandy, ale rum również będzie doskonały. Niektórzy używają też półsłodkiego wina lub cydru, ale nie jest to ten sam smak. Jeśli jednak nie chcesz używać alkoholu, zastąp go sokiem jabłkowym lub pomarańczowym. W oryginalnej recepturze używa się łoju i nie należy się go bać, ponieważ nie jest to smak wyczuwalny, ale można z powodzeniem zastąpić go masłem. Jabłka w przepisie również nie są konieczne, ale urozmaicają smak, tak samo jak migdały. Jeśli chodzi o proporcje bakalii – wybierz swoje! Po co masz używać 200 – 300 g rodzynek, jeśli za nimi nie przepadasz? Postaw na większą ilość żurawiny czy moreli, a mincemeat wyjdzie równie smaczne.
Tutaj znajdziesz wpis o historii mincemeat pie – świątecznych babeczek z nadzieniem mincemeat, a przepis na same babeczki w tym świstokliku! 🙂
Składniki:
- 250 g suszonej żurawiny,
- 250 g rodzynek (mogą być różne, np. zwykłe i sułtańskie),
- 100 g kandyzowanych czereśni,
- 200 g suszonych moreli,
- 30 g kandyzowanego imbiru,
- 2 zielone jabłka, (np. odmiany Ligol),
- sok i skórka z 1 pomarańczy,
- sok i skórka z 1 cytryny,
- 30 – 50 g migdałów,
- 100 g brązowego cukru,
- 100 g masła,
- 100 ml brandy lub rumu,
- 2 łyżki cynamonu,
- 1/2 łyżeczki: mielonego imbiru, świeżo startej gałki muszkatołowej, mielonych goździków i mielonego ziela angielskiego.
Wykonanie:
- Cytrynę i pomarańczę sparz wrzątkiem, a następnie zetrzyj skórkę i wyciśnij sok z owoców.
- Suszone owoce oraz migdały posiekaj na mniejsze kawałki, maksymalnie 0,5 cm (migdały nieco drobniej).
- Jabłka dokładnie umyj, pozbaw gniazd nasiennych i pokrój w drobną kostkę. Nie musisz obierać ich ze skórki.
- Do garnka włóż masło, cukier i przyprawy, rozpuść tłuszcz na średnim ogniu.
- Przełóż do masła wszystkie pozostałe składniki: owoce, sok, alkohol, przyprawy. Zagotuj całość, a następnie zmniejsz ogień na minimalny i pogotuj masę jeszcze przez około 20 minut, aż owoce zmiękną i wchłoną płyn. Od czasu do czasu warto przemieszać mincemeat, aby nic się nie przypaliło. Pozostaw mincemeat do ostygnięcia, a potem przełóż do słoiczków.
Mincemat można przechowywać w lodówce do 2 tygodni lub poddać pasteryzacji. Takie nadzienie może też stanowić smaczny prezent, jeśli umieścisz je w słoiczku i przewiążesz elegancką wstążeczką :).
Pocięte bakalie, jeszcze przed gotowaniem i dodaniem jabłek wyglądały przepięknie :).