Mince pies

MINCE PIES – babeczki od Ginny z filmu Harry Potter i Książę Półkrwi

Mince pies – brytyjskie, kruche ciasteczka w formie małych, okrągłych babeczek wypełnionych nadzieniem zwanym mincemeat, pieczone zwykle w okresie świąteczno-noworocznym.


Pani Weasley przysłała mu szkarłatny sweter z lwem Gryffindoru na piersiach, a także tuzin domowych babeczek z budyniem, placek świąteczny i pudełko bloku orzechowego.
Rowling J.K. (1999). Błyskawica. W: Harry Potter i Więzień Azkabanu (s.235). Poznań: Media Rodzina.
„Mrs. Weasley had sent him a scarlet sweater with the Gryffindor lion knitted on the front, also a dozen home-baked mince pies, some Christmas cake, and a box of nut brittle” (Prisoner of Azkaban 222).

Mince pies

W książce Harry Potter i Więzień Azkabanu mince pies pojawiają się jako część prezentu bożonarodzeniowego dla Harry’ego od Pani Weasley i nazwane są babeczkami z budyniem (na brodę Merlina, naprawdę nie wiem skąd pomysł na takie tłumaczenie!). W filmie Harry Potter i Książę Półkrwi możecie je podziwiać w scenie Bożego Narodzenia u Weslay’ów.

Pamiętanie filmową scenę w Norze, kiedy to Ginny częstuje Harry’ego babeczkami i nagle przysiada się do nich Ron, kokosząc dokładnie pośrodku kanapy? Mince pies pojawia się w tej części filmu w dwóch wersjach:

  • na paterze, którą trzyma Ron (jako spore babeczki z  charakterystycznymi „pokrywkami”),
  • można też dostrzec mniejsze ciasteczka na talerzyku znajdującym się na stole. Tymi ciastkami częstuje Harry’ego Ginny (zanim nie przerywa im taktowny Ronald).
Kadr z filmu Harry Potter i Książę Półkrwi
Kadr z filmu „Harry Potter i Książę Półkrwi”, na zdjęciu: Daniel Radcliff, Rupert Grint i Bonnie Wright.

Nie ukrywam, że mince pies wymagają nieco pracy, ale smak jest powalający, naprawdę! Warto podzielić sobie pracę i nadzienie wykonać dzień wcześniej. W recepturze wykorzystałam mój ulubiony przepis na kruche ciasto – jeśli będziecie trzymać się instrukcji, wszystko pójdzie jak z płatka! 🙂

Jeśli interesuje Was historia tego wypieku, przygotowałam na ten temat specjalny wpis. Znajdziesz w nim informację o pochodzeniu nazwy wypieku, oryginalnych składnikach oraz różnego rodzaju przesądach i wierzeniach związanych z tymi słodkimi babeczkami. Tutaj jest świstoklik do wpisu! 🙂 


Składniki na kruche ciasto:
  • 300 g mąki pszennej,
  • 190 g schłodzonego masła,
  • 10 g smalcu,
  • 2 żółtka,
  • 50 g cukru pudru,
  • szczypta soli.

Składniki na mincemeat i przepis tutajpotrzebujesz około 550 g mincemeat, czyli około 1/2 z podanej ilości.

Opcjonalnie przyda się jedno rozbełtane jajko albo odrobina mleka do posmarowania wierzchu babeczek i dodatkowo cukier puder do oprószenia mince pies.


Wykonanie:
  1. Mąkę i cukier przesiej, masło pokrój na mniejsze kosteczki.
  2. Wrzuć sypkie składniki z tłuszczem do robota kuchennego i zmiksuj krótko do uzyskania konsystencji piasku. Możesz też posiekać wszystkie składniki nożem aż uzyskasz drobną kruszonkę. Pamiętaj jednak by pracować szybko, aby masło się nie rozpuściło.
  3. Do kruszonki dodaj żółtko i zagnieć szybko ciasto.
  4. Uformuj z masy kulę i spłaszcz ją, a następnie owiń w folię i wstaw do lodówki na co najmniej 1 godzinę.
  5. W czasie kiedy ciasto się chłodzi, możesz wysmarować foremki tłuszczem i posypać je delikatnie mąką albo bułką tartą. Taką foremkę warto włożyć do lodówki, aby była schłodzona – będzie lepiej trzymała kształt ciastek.
  6. Po upływie godziny, wyjmij ciasto i rozwałkuj je na grubość około 3 – 4 mm na podsypanej mąką stolnicy.
  7. Wytnij z ciasta okręgi nieco większe niż średnica spodu foremki na babeczkę. U mnie średnica foremki wynosiła 6 cm, więc moje kółka wycięłam o średnicy około 10 cm, aby zapas mógł stanowić brzegi ciastka. Ze skrawków ciasta wytnij gwiazdki lub inne ozdoby, którymi chcesz udekorować mince pies. Najwygodniej jest użyć małych foremek do pierniczków czy innych ciastek, ale bez nich też dacie radę. Swój wzór gwiazdki wycięłam z kartonu i wycinałam kształty nożem, więc udowadniam, że można to zrobić :).
  8. Wylep foremki okręgami z ciasta – dociśnij krawędzie i spód, a następnie nakłuj spody widelcem. Nałóż w środek nadzienie, około 1 łyżki do każdego ciastka lub więcej w zależności od rozmiarów Twoich foremek, nie muszą być wypełnione po brzegi. Wierzch udekoruj gwiazdkami.
  9. Wstaw tak przygotowane surowe ciastka do lodówki na 20 minut – wszystko po to, aby były dobrze schłodzone przed włożeniem ich do piekarnika. Możesz posmarować wierzch mince pies mlekiem albo rozbełtanym jajkiem, aby ciasto ładnie się zarumieniło w czasie pieczenia, ale nie jest to konieczne.
  10. Piecz ciastka w temperaturze 180 – 200 stopni przez około 20– 30 minut do uzyskania złocistego koloru, a następnie pozostaw je na kratce do ostygnięcia. Gdy mince pies ostygną, możesz posypać je cukrem pudrem.
Uwagi:
  • Kruche ciasto nie lubi ciepła rąk oraz ciepłych pomieszczeń, dlatego trzeba pracować z nim sprawnie i schłodzić je porządnie przed pieczeniem.
  • Doglądaj ciastka w czasie pieczenia, ponieważ piekarniki różnie grzeją. Ja piekłam swoje ciastka 20 minut na w 180 stopniach, funkcja góra-dół i 8 minut termoobieg sama góra, aby gwiazdki nabrały złocistego koloru.

MInce pies

4 uwagi do wpisu “MINCE PIES – babeczki od Ginny z filmu Harry Potter i Książę Półkrwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.